O projekcie

 

Założenia wstępne

Czy macie czasami myśli o wielkości kuli ziemskiej? Mieści się na niej tyle istnień ludzkich, że nie możliwe jest dokładne policzenie. Dane podawane do publicznej wiadomości zawsze są szacunkowe.

Czy wiadomo ilu ludzi mieszka w Polsce? Podobno jest nas 38,5 mln, ale czy tyle osób naprawdę mieszka w Polsce? Są jeszcze turyści, którzy zamieszkują naszą przestrzeń przez moment wyznaczony zasobnością portfela i wolnym czasem. Są uchodźcy i osoby z tymczasowym pozwoleniem na pobyt. Są osoby przebywające tutaj nielegalnie. Ilu jest emigrantów, który funkcjonują w naszej rzeczywistości tylko na papierze? Czy to ma jakieś znaczenie?

A moje miasto - Wrocław? Czy wiem ilu jest mieszkańców? GUS podaje, że 632 tys. zameldowanych. W tej liczbie nie ma ludzi mieszkających zaraz za granicami miasta. Brakuje też stu kilkudziesięciu tysięcy studentów, którzy mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach. Ich w statystyce nie ma.

Czasami myślę o tym ogromie ludzi będących w przestrzeni mojego miasta, o tym, że każdy z nich ma jakąś pasję, rozwija się w swój indywidualny sposób i jest unikalny na tle innych. Czy uda mi się wyłuskać chociaż kilka wartościowych postaci? Czy będę potrafiła sfotografować ich takimi jacy są? Czy będę potrafiła docenić dorobek pracy naukowca z wrocławskiej uczelni i postawić obok pasję gotowania dla rodziny?

Nie wiem, ale spróbuję.

Modele

Chcę popatrzeć na ludzi poprzez Wrocław, który zaadaptowałam w swojej duszy jako moje miasto prawie rodzinne. Wszystkie osoby, które się pojawią w projekcie będą miały styczność z tym miastem. Każda kombinacja jest dozwolona. Może to być osoba, która tu mieszka od urodzenia i docelowo zamierza tutaj się zestarzeć. Może to być osoba, która tylko w rubryczce „miejsce urodzenia” ma wpisane Wrocław, ale tak naprawdę nie zna tego miasta. Może to być ktoś, kto przybył tutaj tylko na chwilę, tylko po to, aby zdobyć wykształcenie i wrócić do siebie. A nawet do projektu będzie pasował przypadkowy podróżny, który we Wrocławiu jest po raz pierwszy i ma przesiadkę z pociągu na samolot.

Opis

Portret każdej fotografowanej osoby będzie się składał z trzech współgrających ze sobą części.

Pierwsze zdjęcie to portret studyjny. Zależy mi na uchwyceniu osobowości modela poprzez to z czym jest emocjonalnie związany. Postaram się eksplorować jego zainteresowania, pasję lub pracę i zamienić to na czarno-białe zdjęcie portretowe.

Drugie zdjęcie to pojedyncze zdjęcie reportażowe. Oprócz studyjnego przedstawienia osoby, chciałabym pokazać modela w otoczeniu dla niego naturalnym. Zależy mi na tym, aby zdjęcia współgrały ze sobą tematycznie, ale nie zamierzam sztywno trzymać się jednego schematu.

I na koniec kilka słów od osoby najbardziej zainteresowanej. Jaka to będzie wypowiedź będzie zależało tylko od modela. Można się wyrazić się za pomocą haiku czy też wywiadu (mogę zadawać pytania!). Ważne jest dla mnie uchwycenie momentu wrocławskiego.

Zgłoszenia

Serdecznie zapraszamy każdego kto tylko zechce stanąć przed naszym obiektywem! Kontakt z nami jest bardzo prosty - można zadzwonić, napisać maila lub zaczepić nas na Facebooku. Nie obrazimy się również jak ktoś wpadnie do nas do studia, aby odwiedzić nas osobiście! Zdjęcia nic nie kosztują - jedyne co trzeba poświęcić to swój czas. W zamian oferujemy zdjęcia.